Zemkopības ministrs šonedēļ klātienē vērtēs meliorācijas sistēmu stāvokli Lubāna ezera apkaimē

Rīga, 13.jūn., LETA. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) ceturtdien, 14.jūnijā, dosies darba vizītē uz Latgali, lai kopā ar Rēzeknes novada pašvaldības pārstāvjiem un valsts SIA "Zemkopības nekustamie īpašumi" ekspertiem vērtētu meliorācijas sistēmu stāvokli Lubāna ezera apkaimē, aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijā.

Dūklavs ar Rēzeknes novada pašvaldības pārstāvjiem un "Zemkopības nekustamie īpašumi" ekspertiem apmeklēs vairākus nozīmīgus meliorācijas sistēmu objektus - dambjus, sūkņu stacijas un citus, tostarp arī Lubāna ezera Ziemeļu dambi pēc 2017.gada augusta plūdu radīto bojājumu novēršanas. Vizītes laikā zemkopības ministrs tiksies ar Lubāna ezeram piegulošo pašvaldību vadītājiem un uzņēmējiem, lai runātu par tālākām sadarbības iespējām dažādu saimniecisko aktivitāšu uzlabošanai Lubāna ezera reģionā.

"Valsts nozīmes meliorācijas sistēmu uzturēšana un atjaunošana labā stāvoklī ir ļoti nozīmīgs uzdevums, jo tās ikdienā reģionos pasargā no plūdiem tūkstošiem iedzīvotāju, lauksaimnieku un uzņēmēju, viņu sējumus, stādījumus un meža zemes, viņiem piederošās būves, tehniku un saimniecības, autoceļus, tiltus un citus infrastruktūras objektus," uzsvēra Dūklavs.

Ministrijā informēja, ka darba vizītes laikā Dūklavs Rēzeknē piedalīsies arī konferencē "Latgale 2020: Lauksaimniecības attīstība - iespējas un izaicinājumi", kurā Zemkopības ministrijas un Lauku atbalsta dienesta speciālisti informēs par Eiropas Savienības (ES) Kopējās lauksaimniecības politikas nākotni, kā arī Lauku attīstības programmas aktualitātēm 2018.gadā un tās piedāvātajām iespējām lauksaimniekiem un lauku uzņēmējiem. Par aktuālāko nozarē informēs arī Valsts ieņēmumu dienesta, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes, kā arī Latgales ražojošo lauksaimnieku apvienības pārstāvji. Tāpat tiks runāts par lauksaimniecības speciālistu izglītību un noslēgumā notiks diskusijas par svarīgākajiem jautājumiem.

Konference notiks ceturtdien, 14.jūnijā, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Inženieru fakultātes 105. auditorijā Atbrīvošanas alejā 115, Rēzeknē un sāksies plkst.10.

Jau ziņots, ka pērn vasaras otrajā pusē un rudenī ilgstošās spēcīgās lietavas daudzviet nodarīja lielus postījumus valsts un vietējās nozīmes meliorācijas sistēmām. Pēc ilgstošām lietavām ar palielinātu nokrišņu daudzumu Latgales reģionā 2017.gada vasaras otrajā pusē un rudenī būtiski pieauga ūdens noteces apmērs, no kura liela daļa notek Lubāna ezerā. Ierobežota caurplūduma dēļ Aiviekstes upē un Meirānu kanālā pērn rudenī bija apgrūtināta ūdens līmeņa pazemināšana Lubāna ezerā, un ūdens līmenis Lubāna ezerā būtiski paaugstinājās, pārsniedzot ezera vidējo ekspluatācijas līmeni pat par 1,7 metriem. Lubāna ezera Ziemeļu dambja noturība bija apdraudēta un draudēja tā pārraušana, tāpēc "Zemkopības nekustamie īpašumi" dambi nostiprināja.

"Zemkopības nekustamie īpašumi" turpina īstenot nozīmīgus projektus plūdu risku mazināšanā, lauksaimniecības un mežsaimniecības zemju meliorācijā, valstij piederošo hidrotehnisko būvju atjaunošanā un pārbūvē, kā arī valsts nozīmes ūdensnoteku atjaunošanā. Šim mērķim no 2014. līdz 2020.gadam paredzēti 80 miljoni eiro publiskā finansējuma, tostarp 43,4 miljoni eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda un 36,6 miljoni eiro no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai.