Banner 980x90

Zeļika: valsts ierobežo detektīvu darbību

Patlaban sabiedrībā ir izveidojusies nopietnāka attieksme pret privātdetektīviem nekā pirms pieciem septiņiem gadiem, taču ir daži ierobežojumi, kuri traucē viņu darbībai, intervijā ziņu aģentūrai LETA pavēstīja "Rīgas detektīvu aģentūras" valdes priekšsēdētāja Olga Zeļika.

Viņa norādīja, ka likums labi aizsargā iedzīvotāju privāto informāciju, kā arī kompāniju komercdatus. "No vienas puses, valsts it kā mums uzticas: detektīva sertifikātu mūsu valstī tāpat vien neiegūsi, šim nolūkam ir nepieciešams iesniegt veselu kaudzi dokumentu, kas, piemēram, apstiprinās piecu gadu darba pieredzi policijas sistēmā vai arī juridisko izglītību akreditētā augstskolā," sacīja Zeļika.

Tomēr tajā pašā laikā valsts ierobežo detektīvaģentūru darbību. "Mums nav tiesību izmantot jebkādu datu bāzi, piemēram, meklējot cilvēkus. Teiksim, klienti meklē attālu radinieku, ar kuru saikne ir sen pazaudēta, un vēršas pie mums. Mums ir jāiezīmē iespējamais ar viņu saistīto personu loks, izmantojot dažādas netiešas metodes, kaut [mēs] varētu vienkārši visu pārbaudīt Iedzīvotāju reģistrā. Tajā taču nav nekā pretlikumīga," norādīja detektīve.

"Ja jūs gribētu uzzināt, vai mums ir pieejamas valsts datubāzes, es varu uzreiz atbildēt, ka mums tās diemžēl ir slēgtas. Mūsu kompānijai ir licence privāto izmeklēšanu veikšanai, un mēs to ļoti novērtējam, neatļaujamies ielauzties tur, kur mūs nelaiž. Mēs izmantojam detektīvu metodes, kuras tika attīstītas gadiem, izvērtējam, kāda informācija mums ir nepieciešama, un savācam to, izmantojot likumīgas metodes. Tas, iespējams, prasa vairāk laika, bet klients vismaz saņem uzticamu un likumīgā ceļā iegūtu informāciju," aģentūrai LETA pastāstīja eksperte.

Protams, pastāv publiskās datubāzes, piemēram, tādas kā "Lursoft", "Crediweb", Uzņēmumu reģistrs, kur ir iespējams veikt likumīgus pieprasījumus. Cita lieta, ka izredzes saņemt atbildi uz pieprasījumu ir precīzi 50 no 100. "Turklāt kompānijas mums ne vienmēr paziņos, vai pie viņiem strādā noteikta persona, ja tam ir nepieciešams oficiāls apstiprinājums. Viens uzņēmums izrakstīs izziņu, savukārt cits uzskatīs šo informāciju par iekšējo noslēpumu, kuru tas ir gatavs atklāt tikai kriminālprocesa vajadzībām," sacīja Zeļika.

Viņasprāt, valsts varētu piešķirt privātajām detektīvu aģentūrām pieeju atsevišķām datubāzēm, nosakot ierobežojumus gadījumiem, kad iespējams interešu konflikts.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)