Par bīstamu atzīst Varakļānu veselības aprūpes centra liftu

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) par bīstamu ēku atzinis arī veselības aprūpes centru Varakļānos, Pils ielā 25A. Ēkā par bīstamu atzīts tajā esošais lifts, liecina informācija BVKB mājaslapā.

Mājaslapā pieejamajā interaktīvajā kartē norādīts, ka BVKB ēkas pārbaudi veica augustā un pēc tās aizliedza pacelšanas platformas šahtas ekspluatāciju.

Kā LETA jau ziņoja, 10.augustā šajā ēkā notika traģisks nelaimes gadījums - vecāki ar 1,8 gadus vecu zēnu SIA "Varakļānu veselības aprūpes centrā" apciemoja vecmāmiņu. Dodoties prom no apmeklējuma, zēns piegājis pie lifta un attaisījis vaļā lifta durvis. Kamēr gaidījis mammu, zēns ieskrējis liftā, kurā nebija nolaistas drošības žalūzijas. Liftā starp kabīni un sienu ir sprauga. Zēns tajā iekrita un nokrita no trešā stāva, guva politraumas. Naktī uz 11.augustu zēns Rēzeknes slimnīcā nomira.

Patlaban Latvijā par bīstamām atzītas 11 ēkas - Grāmatvedības un finanšu koledžas filiāle Limbažos, Cēsu ielā 28, mūzikas skola Lielajā Kalēju ielā 4, Cēsīs, tirdzniecības centrs Siguldā, Leona Paegles ielā 3, Grāmatvedības un finanšu koledžas Gulbenes filiāle Ābeļu ielā 8 un sešas ēkas Rīgā: Rīgas cirks Merķeļa ielā 4, administratīvā ēka 11.novembra krastmalā 29, Rīgas pilsētas Pļavnieku ģimnāzija Andreja Saharova ielā 35, administratīvā ēka Krišjāņa Valdemāra ielā 26, poliklīnika Anniņmuižas bulvārī 85 un Rīgas Mūzikas internātvidusskola Kalnciema ielā 118.

Jau ziņots, ka BVKB no 2015.gada 1.janvāra līdz 1.oktobrim ir pārbaudījis 1252 ēkas, no kurām 79% jeb 987 ir BVKB piekritīgi objekti. Konstatēts, ka no BVKB piekritīgiem objektiem 92% ir teicamā vai labā stāvoklī, savukārt tikai 1% - bīstamā stāvoklī, informē BVKB.

Trešajā ceturksnī uzmanība tiks pievērsta izglītības iestādēm, kas veidoja 70% no pārbaudītajām ēkām. Līdz 2015.gada 1.oktobrim apsekotas 527 izglītības iestādes, no tām 493 ir BVKB piekritīgas (ir publiskas ēkas Būvniecības likuma izpratnē). 55% jeb 272 no pārbaudītajām ēkām atrodas Rīgā, savukārt 45% jeb 221 - Latvijas reģionos.

BVKB savā mājaslapā ieviesis interaktīvu karti, kurā ikviens interesents var iegūt informāciju par biroja pārbaudīto sabiedrisko ēku drošību.

Interaktīvā karte ir pieejama, sekojot saitei " Ēku vērtējumam kartē BVKB izmantojis tā saucamo luksofora principu - visi objekti kartē ir trīs krāsās - zaļā, dzeltenā un sarkanā. Ar zaļu krāsu atzīmētās ēkas ir teicamā vai labā stāvoklī, tās var droši ekspluatēt, ar dzeltenu - ēkas, kas ir sliktā stāvoklī, un to drošība jāuzlabo, bet ar sarkanu - bīstamie objekti, kas nav droši cilvēkiem, tāpēc to ekspluatācija pilnībā vai daļēji jāpārtrauc.