Nūjošanas nūjas un to priekšrocības

Laiks, kad nūjošana tika uzskatīta tikai par senioru sporta veidu, ir pagājis. Tagad ielās redzami dažādu vecumu un dzimumu nūjotāji, kas šo sporta veidu izmanto, lai labi atpūstos draugu kompānijā, kā arī uzturētu sevi lieliskā formā un relaksētos svaigā gaisā.

Nūjošanas laikā darbojas teju visas muskuļu grupas, bet nūjošanas nūjas, ko iegādāties var arī internetā, sniedz papildus atbalstu locītavām, neļaujot tās pārpūlēt. Izvēloties piekopt šo spota veidu, īpaša uzmanība jāvelta atbilstošu nūjošanas nūju izvēlei. Tās nedrīkst būt ne par īsu, ne garu, un to materiālam jābūt izturīgam un atsperīgam. Turklāt, tās izmantojot, pašam nūjotājam jājūtas gana komfortabli, lai veiktu arī garākus maršrutus. 

Kādi tad ir nūjošanas nūju veidi un kuram materiālam vajadzētu dot priekšroku, tās izvēloties, pastāstīsim raksta turpinājumā.
 
Teleskopiskās nūjošanas nūjas
Šis nūjošanas nūju veids derēs tiem nūjotājiem, kas nūjas plāno ņemt līdzi gan ceļojumos, gan pārgājienos. Parasti tās tiek izgatavotas no alumīnija vai stiklšķiedras un sastāv no vairākiem posmiem, kas saliktā veidā ērti ievietojami viens otrā, tādēļ tās ir viegli pārvadāt un ielikt ceļa somā. 

Ja teleskopiskās nūjošanas nūjas ir izgatavotas no alumīnija, tās būs ievērojamāki smagākas nekā tās, kas izgatavotas no stiklšķiedras. Tāpēc, izvēloties saliekamās nūjošanas nūjas, jāņem vērā tās materiāls un svars. 

Šī nūjošanas nūju veida galvenais trūkums ir tāds, ka tās mēdz negaidīti ieliekties posmu stiprinājumu daļās. Tāpat saliekamās nūjas ir salīdzinoši grūtāk noregulēt un pielāgot vajadzīgajā augstumā. Grūtības sagādā arī tas, ka, tās lietojot, grūtāk ir uz tām sakoncentrēt smaguma centru. Tāpēc, izvēloties iegādāties teleskopiskās nūjas, priekšroka jādot uzticamam ražotājam un atpazīstamam zīmolam.
 
Stiklšķiedras nūjas
Viengabalais stiklšķiedras nūjošanas nūju kāts būs vairāk piemērots maza un vidēja auguma nūjotājiem. Pateicoties vieglajam materiālam, tās ir ērti pārnēsājamas, tomēr visbiežāk nav saliekamas. Stiklšķiedras nūjas kāts ir pietiekami elastīgs un lokans, lai nodrošinātu sportotājam drošu atbalstu arī sarežģītākos maršrutos. Turklāt tas ir triecienizturīgs, tādēļ retāk plaisās vai zaudēs elastību. Tomēr šis nūjošanas nūju veids nederēs tiem nūjotājiem, kas ar šo sporta veidu vēlas nodarboties profesionāli. Šis nūju veids būs vairāk piemērots tiem, kas nūjošanā sper pirmos soļus un vēl tikai apgūst nūjošanas tehniku.
 
Oglekļa šķiedras nūjošanas nūjas
Šīs nūjas būs salīdzinoši dārgākas, tomēr būs piemērotas arī augumā garākiem nūjotājiem un tiem, kas šim sporta veidam vēlas pievērsties gana nopietni. Materiāls ir noturīgs pret vibrācijām un triecieniem arī pret asfaltu. Nūjošanas nūjas, kas izgatavotas no oglekļa šķiedras, būs ļoti izturīgas un viegli pārnēsājamas. 

Bieži vien tās ir pārklātas ar īpaši noturīgu aizsargkārtu, kas neļauj veidoties skrambām un citiem bojājumiem. Šīs būs lietošanā visatsperīgākās un lokanākās nūjošanas nūjas ar labi sakoncentrētu smaguma centru, tādēļ, tās izmantojot, neradīsies saspringums muguras augšdaļā vai rokās.
 
Kādu nūjošanas nūju rokturi izvēlēties?
Nūjošanas nūju rokturi mēdz būt izgatavoti no plastmasas, korķa vai gumijas. Vislabāk izvēlēties tādu materiālu, kas neļaus plaukstām svīst karstās vasaras dienās. Protams, iesācējam derēs arī plastmasas rokturi, tomēr to kalpošanas laiks nav gana ilgs un drīz vien tie būs jānomaina pret citiem. 

Korķa nūjošanas nūju rokturi būs vislabākā izvēle, ja plānots nodarboties ar nūjošanu regulāri. Tomēr jāņem vērā, ka nūjošanas nūjas ar korķa rokturi maksās salīdzinoši dārgāk nekā plastmasas vai gumijas. Arī gumijas rokturi ir laba izvēle, jo gumija ir daudz elastīgāka un labi piekļaujas plaukstai.