Tērēsim naudu gudri – 5 ieteikumi, kā optimizēt izdevumus

Finanšu pratība ir viena no tām prasmēm, ko ikvienam cilvēkam vajadzētu jau no mazotnes apgūt savā ģimenē, kā arī mācīties skolā, lai, sākoties patstāvīgai dzīvei, savu naudu spētu izmantot gudri un atbildīgi. Tomēr realitāte ir tāda, ka daudzas paaudzes ir izaugušas laikā, kad par naudu nerunāja un bērniem savlaicīgi nenodeva prasmi ar to rīkoties. Tāpēc šobrīd dzīvojam sabiedrībā, kur daudziem ir zema finanšu pratība un diezgan saspīlētas attiecības ar naudu.

Viena no izplatītām problēmām ir nekontrolēti un nepārskatāmi tēriņi, kas attiecīgi rada citas problēmas, – dzīvošanu pāri saviem līdzekļiem, neapdomīgu aizņemšanos un kredītproblēmas. 

Esam apkopojuši dažus ieteikumus, kā atbildīgāk un gudrāk rīkoties ar naudu, optimizējot un samazinot tēriņus.

Plānojiet maltītes un produktu iegādi
Nozīmīgu daļu no ikdienas tēriņiem veido izdevumi par pārtiku un arī maltītēm ārpus mājas (darbā, brīvdienās u.c.). Tāpēc šis segments ir īpašas uzmanības vērts. Iemācoties plānot izdevumus par pārtiku un optimizējot tos, iespējams ietaupīt ievērojamu naudas summu. 

Maltīšu plānošana un iepirkšanās pēc saraksta tikai vienu vai divas reizes nedēļā kļūst arvien populārāka. Tāpat šiem paradumiem pievienojas arī līdzi ņemamo maltīšu un uzkodu gatavošana mājās. Protams, ka, lai ieviestu šādus paradumus, var paiet zināms laika, kā arī nepieciešams sākumā sevi nedaudz disciplinēt. Lai būtu vieglāk iesākt, var izmantot jau gatavus maltīšu un produktu iepirkumu plānus, ko dažādās versijās var atrast internetā. 

Maltīšu plānošana un gatavošana mājās sniedz vairākus nozīmīgus ieguvumus:
• ļauj samazināt izdevumus par pārtiku;
• palīdz ievērot veselīgākus ēšanas paradumus;
• mazina iespēju steigā un stresā pārēsties, izvēlēties neveselīgas uzkodas;
• samazina izmestās pārtikas daudzumu.

Aizņemieties vai pērciet lietotu
Bieži vien pērkam lietas, ko izmantosim tikai vienu vai dažas reizes. Tas var būt kāds specifisks aprīkojums vai instruments. Tā patiesībā ir diezgan neracionāla naudas izlietošana. Ko darīt lietas labā? Var padomāt, vai šo lietu nevaram aizņemties no kāda, izīrēt vai nopirkt lietotu, kas arī samazinātu izdevumus un arī būtu dabai draudzīgāk. Šāda aizņemšanās un dalīšanās ar dažādām mantām kļūst arvien populārāka. Piemēram, kāpēc pirkt tūrisma aprīkojumu, ja vasarā plānots tikai viens izbrauciens pie dabas? Loģiskāk būtu vajadzīgo aprīkojumu aizņemties no draugiem vai noīrēt uz vajadzīgo laiku. 

Līdzīgi ir arī ar instrumentiem, kas vajadzīgi remontdarbiem. Remontu mājās veicam ne biežāk kā reizi pāris gados. Ja vien neesat profesionāļi, kas strādā šajā nozarē, tad specifiski darba instrumenti nav tā lieta, par ko vērts tērēt naudu. Var savlaicīgi sarunāt no kāda vai arī izīrēt instrumentus. 

Ieguldiet naudu kvalitatīvās un funkcionālās lietās
Katram pirkumam vajadzētu būt apdomātam un izsvērtam. Vai man šī lieta vispār ir vajadzīga? Cik bieži es to izmantošu? Cik tā ir kvalitatīva? Ir vērts samaksāt vairāk par tiešām kvalitatīvu un funkcionālu preci, kura tiks bieži izmantota un kalpos tiešām ilgi. Tas attiecas gan uz apģērbu un apaviem, gan sadzīves precēm. Piemēram, labāk nopirkt vienu vai divus pārus kvalitatīvu apavu, kas maksā dārgāk, kalpos daudzus gadus, ir viegli kombinējami ar dažādu apģērbu. Nevis mesties veikalā atlaižu laikā un sapirkt kaudzi ar lētiem zemas kvalitātes apģērbiem un apaviem, ko vairāk par vienu vai divām reizēm nemaz neuzvilksiet. 

Sakārtojiet savas kredītsaistības, veiciet kredītu apvienošanu
Vairumam cilvēku ir kādas lielākas vai mazākas kredītsaistības. Tas var būt hipotekārais kredīts, līzings, patēriņa kredīts vai pat ātrie kredīti, kas diemžēl ir mūsu sabiedrības ikdiena, ko nevaram ignorēt. Varbūt jums tā ikdienā nešķiet, bet par kredītsaistībām arī atdodam diezgan lielas naudas summas. 

Tomēr ikvienam ir iespēja arī šajā lauciņā veikt optimizāciju. Izpētot situāciju, viens no izdevīgiem risinājumiem var būt kredītu apvienošana. Ja ir vairāki aizdevumi, tad kredītu apvienošana ļaus samazināt ikmēneša tēriņus kredītiem, kā arī vairākus maksājumus pārvērst vienā. Kredītu apvienošana arī palīdzēs kopumā uzlabot kredītvēsturi un stabilizēt budžetu, kas ilgtermiņā būs nozīmīgs ieguvums. 

Pārskatiet savu paradumus un maziniet "sīkos" tēriņus
Kur paliek jūsu nauda? Tas ir jautājums, uz kuru varat gūt atbildi, kādu laiku piefiksējot visus tēriņus. Ērti to ir darīt kādā telefona aplikācijā. Pēc tam, izanalizējot izdevumus, var redzēt, cik daudz un par ko jūs tērējat. Būsiet pārsteigti, cik daudz naudas "aprij" sīkie ikdienas tēriņi – līdzi ņemamā kafija, smalkmaizītes, uzkodas, žurnāli, ūdens pudelēs utt. Samazinot šos izdevumus kaut vai uz pusi, varat iegūt ievērojamu ietaupījumu. Kafiju varat pagatavot mājās un paņemt līdzi savā termokrūzē. Arī uzkodas var sagatavot iepriekš un paņemt līdzi. Bet ūdens savā atkārtoti uzpildāmā pudelē būs ne tikai finansiāls ietaupījums, bet dabai draudzīgs solis.