Kas vecākiem jāzina par bērna zobu kopšanu

Vecāki ir tie, kuri bērnu iepazīstina ar pareizu zobu kopšanu un jau no dzimšanas ir atbildīgi, lai bērna zobi tiktu regulāri aprūpēti. Jau kopš mazotnes apgūti pareizi zobu kopšanas paradumi ir būtisks ieguldījums bērna nākotnē, jo tas palīdzēs saglabāt skaistu un veselīgu smaidu visa mūža garumā. Tāpēc tas, cik daudz vecāki zina par bērnu zobu kopšanu, ir noteicošais faktors tam, vai šis higiēnas process būs nepatīkams un sagādās problēmas, vai arī gluži pretēji – bērnam zobu kopšana kļūs par ikdienas sastāvdaļu, kas sagādā prieku un gandarījumu.

Rūpes par zobiem jau agrā bērnībā

Rūpes par bērna zobiem sākas nevis no brīža, kad ir izšķīlies pirmais zobiņš, bet gan no mazuļa dzimšanas. Lai arī pirmajos mēnešus zobu bērna mutē vēl nav, no piena veidojas aplikums uz smaganām un mēles. Tāpēc arī pirms zobu izšķilšanās ir svarīgi šo aplikumu maigi tīrīt ar marles drāniņu vai speciālu uzpirksteni. Šādā veidā tiks ne tikai uzturēta veselīga mutes mikroflora, bet arī bērns pieradīs pie mutes kopšanas, kas vēlāk atvieglos zobu tīrīšanu ar suku un pastu.

Jāatceras, ka, ja bērnam ir iemācīta zobu kopšana paša spēkiem, vecākiem ir jāseko līdzi zobu tīrīšanas procesam. Tos būtu ieteicams pārtīrīt līdz pat 8–10 gadu vecumam. Jo piena zobi ir ne mazāk svarīgi par īstajiem zobiem. Tie ir būtiski sakodiena veidošanai, žokļa kaulu augšanai, kā arī veido skaidru runu. 

Jāveic regulāri zobārsta apmeklējumi

Zobārsts pavisam noteikti nav jāizmanto kā iegansts bērna mudināšanai kopt savus zobus, un ar ārstu nevajag baidīt, jo šīs bailes var saglabāties visu mūžu un sarežģīt speciālistu apmeklēšanu pat pieaugušā vecumā, kā arī bērna pirmās pieredzes pie zobārsta padarīt negatīvas. Jāatceras, ka zobārsts ir cilvēks, kurš palīdz rūpēties par to, lai zobi neradītu problēmas visa mūža garumā, un tā apmeklējumam nav jābūt biedējošam procesam. Bērnu zobārstniecība ir jāapmeklē ne tikai tad, kad zobam nepieciešama labošana, bet vismaz reizi pusgadā profilaktiskos nolūkos. Tas dos iespēju zobārstam novērtēt zobu stāvokli un savlaicīgi novērst zobu problēmu attīstību.

Arī zobu higiēnists ir tikpat svarīgs speciālists kā zobārsts, jo veic zobu tīrīšanu un izglīto par zobu kopšanu. Tas ne tikai palīdz bērniem apgūt zobu kopšanas pamatus, bet arī palīdz vecākiem izvēlēties piemērotākos zobu kopšanas līdzekļu un sniedz noderīgus padomus.

Jāiemāca veselīga uztura pamati

Tā kā veselus zobus veido ne tikai pareiza un regulāra mutes kopšana, bet arī pilnvērtīgs uzturs, vecākiem ieteicams rūpēties arī par sakārtotiem ēšanas paradumiem. Nereti bērnu uzturā ir pārāk daudz saldumu un saldināto dzērienu, kas veicina zobu bojāšanos. Tāpēc ir svarīgi padomāt par to, lai bērna ēdienreizes ir pilnvērtīgas – uzturā saldumu un saldināto dzērienu vietā tiek lietoti vairāk dārzeņu, augļu un ūdens. Tāpat jāizvairās no uzkodām starp ēdienreizēm, kas var veicināt kariesam labvēlīgu vidi mutē.

Jāizvēlas profesionāla bērnu zobārstniecība

Pirmajiem apmeklējumiem pie zobārsta ir liela ietekme uz to, kā bērns turpmāk attieksies pret zobārstniecības apmeklēšanu, tāpēc ir svarīgi izvēlēties zobārstu, pie kura bērns jutīsies droši un patīkami. “Dr. Apines zobārstniecības klīnika” piedāvā bērnu zobārstniecības pakalpojumus, kas nodrošina patīkamu un iejūtīgu zobu aprūpi, lai mazajiem pacientiem jau kopš bērnības neradītu bailes no zobārsta. Bērnu zobārstniecība nodrošina draudzīgu atmosfēru, kas bērniem liks justies droši un gaidīti.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu