SPA kūrorts "Mārcienas muiža"

Pēc Valsts Vēstures muzeja datiem, Mārcienas pils (drupas atrodas apm. 10 km attālumā no Madonas un 1,5 km - no SPA kūrorta "Mārcienas muiža") pirmsākumi meklējami 16. gs., kad uzcelta pirmā kungu māja. 

Ap 1830. gadu Mārcienas pils bijusi liela trīs stāvu ēka ar velvētiem pagrabiem un kārniņu jumtu. Pils greznā interjera fotogrāfijas aplūkojamas arī SPA kūrorta "Mārcienas muiža" bibliotekā. Atkal atsaucoties uz Valsts Vēstures muzeja izpēti, speciālistos valda zināma pārliecība, ka daudzus interjera priekšmetus – mēbeles, kokgriezumus u.c. lietas izgatavojuši vietējie Mārcienas apkaimes meistari. Pēc nostāstiem, pils gājusi bojā ugunsgrēkā 1918. gadā, to aizdedzinājis barons fon Maidels un vienlaikus arī pats nošāvies, nespēdams pieņemt padomju sarkano teroru, kas tajā laikā plosījās Vidzemē. Divi dēli un sieva pirms tam aizsūtīti drošībā uz Vāciju. Šiem faktiem vēsturisku dokumentālu apstiprinājumu diemžēl nav. 2007. gadā Mārcienu apciemoja tiešie Maidelu pēcnācēji no Jaunzēlandes, nejauši internetā atrodot savu senču saistību ar Mārcienu. Diemžēl arī viņiem nebija informācijas par barona un pils bojāejas apstākļiem un tālāko dzimtas likteni. Pils teritorijā ir saglabājušās dažas ēkas – dārznieka māja, staļļa drupas, klēts. Stallis – skaista ēka ar kolonnām - izmantota dzīvokļiem pat līdz 1978. g., diemžēl tagad tā ir drupu stāvoklī. Zem staļļa ir velvēts pagrabs, blakus piebūvētas mazas kūtiņas, ko izmanto apkārtējo namu iedzīvotāji. Pils vietā padomju laikos ir uzbūvēta daudzdzīvokļu ēka, bet pils drupas jau 30-tajos gados novāktas un iebūvētas Madonas kultūras nama pamatos. Drupas ar kādreizējo pils parku pieder pašvaldībai. Mārcienas muiža, kurā ir viesnīca un SPA kūrorts, nav Mārcienas pils. Attālums starp tām – 1,5 km. Pēc arhīvu datiem, barona fon Maidela valdīšanas laikā šī muiža, nodalīta un ar nosaukumu "Lejas Patmalnieki" pārdota fon Hanšmanim. Viņš uzsāka un 1908. gadā pabeidza muižas ēku pārbūvi tagadējā izskatā. Līdz mūsdienām nesadalīts saglabājies viss vēsturiskais ēku komplekss, vienīgi dzirnavas pie ezera sabombardētas pēdējā kara laikā.

Adrese: Lejas Patmalnieki, Mārciena, LV-4852
Tālrunis: +371 26335000
Mājaslapa: www.marciena.euwww.visitmadona.lv
E-pasts: hotel@marciena.eu
GPS koordinātes: 56.7841598, 26.0858211

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)