Operdziedātāja Jāņa Zābera muzejs "Vecais ceplis"

Pusceļā starp Praulienu un Lubānu, šosejas malā blakus Aiviekstei, stāv sens nams no laukakmeņiem – muzejs "Vecais Ceplis". Jāņa Zābera (1935-1973) muzejs viņa dzimtajās mājās tika atklāts 1973. gada 11. augustā – dziedātāja dzimšanas dienā, nepilnus piecus mēnešus pēc Jāņa Zābera pāragrās nāves (audzējs galvā). 

Muzeja izveidē piedalījās draugi un kolēģi operā, dažādas Madonas rajona iestādes un saimnieciskie uzņēmumi. "Vecajam Ceplim" bija jāremontē telpas, izbūvējot zāli bēniņos, jālabo ceļš no Meirāniem līdz mājām, jāizgatavo stendi un vitrīnas, jāsameklē eksponātus un jāiekārto ekspozīcija. Tam visam vajadzēja kokmateriālus, cementu, krāsas, granti, papīru, rokas un galvas, kas gatavas strādāt, neprasot īpašu samaksu. Un muzejs tapa kā brīnums! "Latviešu tautas gaišais ģēnijs", "Īsts pučīnists", "Tautas iemīļotākais dziedonis", "Patiess mākslinieks un brīnišķīgs dziedātājs" – šie ir tikai daži no apzīmējumiem, kādus savā īsajā mūžā izpelnījies Jānis Zābers. Izcilais latviešu dziedātājs bija spožs itāļu, krievu un latviešu operu varoņu atveidotājs, kā arī kamerdziedonis. Tautā viņš bija viens no iemīļotākajiem māksliniekiem. Mākslinieka dzimtajās mājās var apskatīt fotogrāfijas no viņa dzīves gājuma, afišas, operu tērpus. Pats neatņemamais – dziesmu un operu āriju ieraksti mākslinieka izpildījumā. 1980. gadā iznāca Sofijas Vēriņas un Kārļa Pamšes sakārtota atmiņu grāmata par Jāni Zāberu. 2010. gadā izdota Daigas Mazvērsītes grāmata "Pusvārdā: Jānis Zābers". Gandrīz jau 20 gadus darbojas J. Zābera piemiņas fonds. Muzeju pārzina J. Zābera brāļa meita Gunta Brieze ar savu ģimeni, un to ir iespējams aplūkot iepriekš saskaņojot laikus.

Adrese: "Vecais ceplis", Meirāni, Indrānu pagasts, LV-4826
Tālrunis: +371 64829652, +371 29355123
Mājaslapa: www.janiszabers.comwww.lubanaspuse.lvwww.lubana.lv
E-pasts: gunta.brieze@inbox.lv
GPS koordinātes: 56.8506458, 26.6512975

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)