Medicīnas speciālistu algas noteikšanai veidos nozares darbinieku amatu katalogu

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay

Lai izvērtētu, cik lielam būtu jābūt katra medicīnas speciālista atalgojumam, Veselības ministrija (VM) plāno izveidot medicīnas darbinieku amatu katalogu.

Kā ceturtdien, 28.jūlijā, žurnālistiem pastāstīja veselības ministre Anda Čakša, par to, ka mediķu atalgojums ir nepietiekams, tiek runāts jau ilgāku laiku, tomēr līdz šim nav bijis instrumentu, lai parādītu, kāpēc tas tā ir. Līdz ar to pie šī jautājuma strādājošā darba grupa izstrādās amatu katalogu, kurā tiks norādīti skaidri kritēriji ar skaitliskām vērtībām, kuras saskaitot kopā tiks aprēķināts, cik lielam jābūt konkrētās jomas speciālista atalgojumam.

Taujāta, kā šāds katalogs varētu tikt izstrādāts, Čakša norādīja, ka darbam vajadzīgs konkrēts stundu skaits, tomēr kopumā katalogs varētu tikt pabeigts septembrī, vēlākais, oktobrī.

Lūgta arī komentēt mediķu cerības, ka līdz ar budžeta pieaugumu varētu pieaugt arī viņu atalgojums, Čakša sacīja, ka viņa uz to cer, tomēr pirmkārt ministrija vēlas izstrādāt skaidru sistēmu, lai parādītu, kur nauda tiek ieguldīta.

Kā pastāstīja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) vadītāja vietniece Līga Bāriņa, darba grupa tika izveidota, lai sakārtotu ārstniecības personu klasifikatoru, lai būtu saprotams, kā veidojas nozarē strādājošo minimālais atalgojums. Šodienas sarunas laikā tika runāts par to, ka jādiskutē ne tikai par minimālo, bet arī maksimālo atalgojuma apmēru. Līdz ar to darbinieki, kuriem ir labāka izglītība un kuri labi strādā, varētu saņemt vairāk.

Taujāta, vai arodbiedrība šādu sistēmu uztver kā godīgu, Bāriņa sacīja, ka arodbiedrība skatīsies tālāk, kādi būs sarunu rezultāti, bet kopumā arodbiedrība uzskata, ka tad, ja darbinieks labi strādā, viņam ir jāsaņem arī labs atalgojums.

Taujāta, vai iecere neatdursies pret finansējuma trūkumu, Bāriņa sacīja, ka no Čakšas puses tam nevajadzētu būt šķērslim.