Kalpaka dzimtas mājas "Liepsalas" Madonas novadā vēlas atdāvināt valstij

Rīga, 7.dec., LETA. Pulkveža Oskara Kalpaka dzimtas mājas "Liepsalas" jaunā īpašniece Jūlija Ārija Faltena jau atkārtoti mēģinās nokārtot visas formalitātes, lai minēto īpašumu atdāvinātu valstij, intervijā laikrakstam "Diena" sacīja Faltena.

Kalpaka dzimtas mājas atrodas Madonas novada Ošupes pagastā un tur katru vasaru tiek rīkoti Karoga svētki, kur sanāk vietējie skolēni, tiek rīkotas dažādas sacensības, tostarp vēstures zināšanās, tur ir piemiņas akmens un skulptūra, sporta laukums, estrāde. Tāpat tur ir izveidota piemiņas istaba ar informācijas materiāliem par vēsturiskiem notikumiem. Vasarās tur bijusi arī jaunsargu nometne.

"Agrāk Kalpaka dzimta dzīvoja Meirānos. Pēc Otrā pasaules kara īpašums tika izpostīts. Palicis bija vien kūts mūris. Viss bija aizaudzis, nebija vairs pat ceļa, kas iepriekš veda uz "Liepsalām". Es tur pirmo reizi biju 1989.gadā," intervijā stāsta Faltena.

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, kad bija iespēja atgūt īpašumus, Faltenas vecmāmiņai un viņas māsai Ārijai (Ārija Kalpaks-Grundmane bija Oskara Kalpaka brāļameita), kas abas tajā laikā dzīvoja Kalifornijā, bija tiesības uz "Liepsalām".

"Ģimenē nolēmām, lai Ārija rīkojas ar šo īpašumu. Ārijai tolaik bija apmēram 70 gadu, viņa pārcēlās uz dzīvi no Amerikas uz Latviju, uzbūvēja piemiņas vietu Oskaram Kalpakam viņa dzimtajā vietā. Viņai tolaik daudzi nāca palīgā - Latvija bija nupat atguvusi neatkarību, cilvēki bija gatavi kaut ko darīt kā brīvprātīgie, ar viņu palīdzību tika uzbūvēta ēka ar piemiņas telpām pirmajā stāvā, tāpat arī klēts, pirtiņa, svētklētiņa, tika sakopti lauki, dīķi - tiešām viss atkal izskatījās skaisti. Ārija savā testamentā Liepsalas novēlēja Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Bruņotie spēki tolaik no mantojuma pieņemšanas atteicās," stāsta Faltena.

Taču tagad "Liepsalu" īpašniece ir Faltena un viņa sākusi sarunas, lai risinātu jautājumu par "Liepsalu" atdāvināšanu valstij. "Uztveru to kā savu pienākumu, lai vairs neatkārtojas mantojuma strīdi, kādus piedzīvojām, un lai šis īpašums mūžīgi kalpo sabiedrības labā. To nekad nebija domāts atjaunot un attīstīt kā privātu vietu," stāsta Faltena.

Viņa izteica cerību, ka šoreiz būs labas sarunas ar Aizsardzības ministriju un amatpersonu sapratni, ka šī vieta var ļoti labi tikt izmantota patriotiskajai audzināšanai, kur jaunsargi, ikviens Latvijas iedzīvotājs var ierasties, atcerēties mūsu karavīru gaitas un vienlaikus novērtēt, cik skaista ir Latvija.