Galvenie iemesli, kādēļ bērnam dot kabatas naudu, un kā to pareizi darīt

Kabatas nauda ir ikviena bērna pirmā nauda, ar kuru viņš var patstāvīgi rīkoties. Ir svarīgi, lai vecāki saviem bērniem pēc iespējas vairāk iemācītu, kā pareizi rīkoties ar šo saņemto naudu. Lielākoties bērni kabatas naudu saņem 7 vai 8 gadu vecumā, jo tas ir laiks, kad tiek uzsāktas skolas gaitas, līdz ar to arī bērni vairāk sāk pieņemt patstāvīgus lēmumus. 

Kabatas naudas daudzums ir atšķirīgs. Ir vecāki, kuri izsniedz, piemēram, 1 eiro nedēļā, ir vecāki, kuri izsniedz 5 eiro nedēļā. Galvenais nav kabatas naudas lielums, bet gan tas, kādēļ tā vispār tiek izsniegta, un vai tas tiek darīts pareizi. Raksta turpinājumā būs minēti galvenie iemesli, kāpēc bērniem dot kabatas naudu.

• Naudas vērtības apzināšanās
Ar kabatas naudas palīdzību bērns spēj apzināties naudas vērtību. Iespējams, ka ir vecāki, kuri kabatas naudu izsniedz tikai pēc tam, kad bērns ir izdarījis kādu labu darbu vai palīdzējis vecākiem mājas darbos. Šādos gadījumos bērna attieksme pret naudu ļoti mainās, vairāk nekā tad, ja kabatas nauda tiek izsniegta regulāri, neņemot vērā labos darbus, ko paveicis bērns.

• Sevis lutināšana
Bērniem ļoti garšo dažādi saldumi, līdz ar to viņi vēlas, lai vecāki pēc iespējas vairāk tos pirktu. Taču ir vecāki, kuri saviem bērniem tos nepērk, bet gan dod kabatas naudu šādiem mērķiem. Līdz ar to bērni par savu kabatas naudu var paši iegādāties saldumus un sevi palutināt.

• Sapņu piepildīšana
Katram bērnam ir kāds mazāks vai lielāks sapnis. Lielākoties, lai piepildītu šo sapni, ir vajadzīgi naudas līdzekļi. Kabatas nauda var būt ļoti noderīga, lai bērns piepildītu savus sapņus. Katru nedēļu saņemot noteiktu naudas summu, bērns varēs sākt krāt nepieciešamo summu. Kad šī summa būs sakrāta, viņš varēs iegādāties kāroto.

Bieži vien vecāki pieļauj kļūdas saistībā ar kabatas naudas došanu saviem bērniem. Ja arī Tev ir bērni, tad ņem vērā turpmāk minētos ieteikumus, lai izvairītos no šīm kļūdām, un zinātu, kā pareizi ir jāizsniedz kabatas nauda.

• Izsniedz kabatas naudu reizi nedēļā vai pat mēnesī
Ir vecāki, kuri saviem bērniem kabatas naudu izsniedz katru dienu, taču tas nav pareizi. Ja gribi, lai bērns iemācās plānot savu budžetu, tad kabatas nauda jāizsniedz reizi nedēļā, vislabāk – reizi mēnesī.

• Neierobežo bērnu
Izsniedzot bērnam naudu, nesaki, kādam mērķim viņam tā ir jātērē. Bērnam pašam ir jāizvērtē savas prioritātes un jāsaprot, kā šo naudu pareizāk iztērēt.

• Rādi piemēru
Bērni mācīsies no Tevis, un no tā, ka Tu tērē savu naudu. Tāpēc rādi piemēru – pastāsti bērniem, ka ir jāmaksā rēķini, jāpērk pārtika, kā arī jāveido iekrājumi. Šādi bērns labāk rīkosies arī ar savu kabatas naudu.