Banner 980x90

Deputāti rosina paredzēt gadījumus, kad nepilna darba laika strādāšana ir objektīvi pamatota

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay.com
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay.com
Gatavojoties valsts budžeta otrajam lasījumam Saeimā, deputāti rosina izmaiņas likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", nosakot gadījumus, kad nepilna darba laika strādāšana ir objektīvi pamatota.

Grozījumi likumā paredz, ka no nākamā gada būs pienākums maksāt obligātās iemaksas no minimālās algas, ja aprēķinātais iemaksu objekts ir mazāks par valstī noteikto minimālo algu. Šīs obligātās iemaksas no starpības starp minimālo alfu un aprēķināto iemaksu objektu būs jāveic darba devējam no saviem līdzekļiem.

Deputātu ieskatā ir vairākas sabiedrības grupas, kurām ir objektīvs pamats strādāt nepilnu laiku, tāpēc būtu netaisnīgi prasīt veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas pilnā minimālajā apmērā, kas būtiski palielina nodokļa slogu. Tas šīm personām drīzāk liktu izšķirties par labu algas saņemšanai aploksnē.

Deputāts Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK) rosina likumā iekļaut, ka objektīvi pamatota nepilna laika nodarbinātība ir personām, kurām ir bērns vecumā līdz trīs gadiem, personām, kurām ir vismaz trīs bērni un viens no tiem ir jaunāks par astoņiem gadiem, personām, kurām ir vismaz pieci bērni vecumā līdz 18 gadiem. Tāpat netaisnīgi būtu prasīt veikt apdrošināšanas iemaksas pilnā minimālajā apmērā par personām, kuras saņem bērna invalīda kopšanas pabalstu, un par personām, kuras saņem atlīdzību par audžuģimenes pienākumu pildīšanu vai atlīdzību par aizbildņa pienākumu pildīšanu.

Partijas "No sirds Latvijai" frakcija savukārt aicina paredzēt, ka apdrošināšanas iemaksas pilnā minimālajā apmērā nevajadzētu veikt arī par personām, kuras saņem pakalpojumus ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, par personām, kuras ir cietušas Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā.

Vēl arī partija norāda, ka Latvijā nepastāv vecuma ierobežojums, līdz kuram personas drīkst mācīties vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādēs un mācības ne vienmēr ir savienojamas ar pilna darba laiku. Savukārt iespēja strādāt nepilnu darba laiku ir ļoti vēlama ne tikai no personas finanšu nodrošinājuma aspekta, bet arī no pieredzes gūšanas un karjeras attīstības skatpunkta. Tāpēc likumā būtu jāparedz nevis noteikts vecums, bet gan formulējums, ka iemaksas pilnā apmērā netiek veiktas par personām, kuras mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē, izņemot laiku, kad attiecīgā persona ir pārtraukusi mācības vai studijas.

Vēstuli Saeimai nosūtījusi arī Latvijas Profesionālās uzkopšanas un apsaimniekošanas asociācija, vēršot uzmanību, ka uzkopšanas nozare Latvijā ir specifiska, jo tajā strādā liels nodarbināto skaits, bet uzkopšana ir nepilna laika nodarbinātība. Vien atsevišķi darbinieki veic pastāvīgu objektu uzraudzību. Asociācija secinājusi, ka, stājoties spēkā grozījumiem, tās dalībniekiem būs neizdevīgas darba attiecības ar 30% nodarbināto.

Par deputātu priekšlikumiem vēl būs jālemj Saeimai un valdībai.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)